x
 
   
Ateş Opal Takı

Ateş Opal

Kızıl Güngözü Taşı, panzehirtaşı’nın saydam halidir ve yüksek oranda su içeren silisit asitten oluşan diğer panzehirtaşı türleri gibi renginden dolayı adlandırılmaktadır.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ
boderDaha Fazlasını Keşfet

Ateş Opal

Kızıl Güngözü Taşı, panzehirtaşı’nın saydam halidir ve yüksek oranda su içeren silisit asitten oluşan diğer panzehirtaşı türleri gibi renginden dolayı adlandırılmaktadır. Adını Romalıların ‘Opalus’ kelimesinden alır. Bu kelime Saturn’ün eşi, doğurganlık tanrıçası Ops ile ilişkilendirilmektedir. Yarı değerli taşların bir üyesi olan kızıl güngözü taşı, taşa parlaklık ve yoğunluk kazandırmaya yarayan üç boyutlu boşluklar yaratmak için dairesel katmanlardan meydana gelir. Işığı kırarak farklı renk çeşitleri sergilemesini sağlayan bir iç yapıya sahiptir ve oluştuğu koşullara bağlı olarak, sarıdan turuncuya ve ismini verdiği kızıl renge kadar bir renk dizisi sergilemektedir. Asıl rengi ne kadar yoğun olursa, başka bir deyişle, ne kadar kızıl olursa o kadar değerli bir hal alacaktır. Çoğunlukla Brezilya’da bulunur, ancak Honduras ya da Guatemala, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avusturalya, Habeşistan ve Türkiye’de de çıkarılmaktadır.

Birçok efsanede adı geçen Kızıl Güngözü, özellikle Meksika’da ünlüdür. Mayalarda ve Azteklerde bu canlılığa sahip bu denli değerli bir taşın yalnızca cennetin sularında yaratılabileceğine inanılırdı. Bu nedenle de ona quetzalitzlipyollitli (Cennetin Kuşunun Taşı) derler ve bu taşı ritüelistik amaçlar için kullanırlardı. Bu sebepten günümüzde, kızıl güngözü Meksika’nın ulusal değerli taşıdır. Bunun yanısıra, Kleopatra’nın Roma’nın kurucusu Mark Anthony’yi etkilemek için kızıl güngözünden yapılma bir takı taktığına dair söylentiler dolaşmaktadır. Kraliçe Victoria da kötülere ve düşmanlara karşı koruma olarak panzehir taşından bir takı kullanmıştır. Renklerin bolluğu ve ilahi güzelliğin sembolü olan kızıl güngözü taşı, Ekim ayının burç taşı’dır.

Sizin izin özel tasarlayacağı yüzük, küpe, kolye ve kol düğmelerinde de kalitenin birinci sırada yer aldığının bilincinde olan GLAMIRA, AAA kalitede ve en yakın kırmızı tonda olan tasarımları sizlerle buluşturuyor. İşlendiği her takıya cazibe ve güzellik katan kızıl güngözü, her tür alaşım ve tasarımla kullanılabilen eşsiz bir taştır.Bir çift kızıl güngözü küpe takarak cennetteki ırmakların sesini duyabilir ya da tıpkı Kleopatra’nın yaptığı gibi bir kızıl güngözü yüzük takarak siz de kalbinizin hükümdarının ilgisini çekebilirsiniz. Kısacası, GLAMIRA’nın hayatınızı kutsal bir ihtişam törenine çevirmesine izin verin!