Doğum taşı rehberi

Ocak

Lâl

Åžubat

Ametist

Mart

Akvamarin

Nisan

Pırlanta

Mayıs

Zümrüt

Haziran

Ä°nci

Temmuz

Yakut

AÄŸustos

Peridot

Eylül

Safir

Ekim

Pembe Turmalin
Opal

Kasım

Sitrin

Aralık

Tanzanit

Ocak Ayı DoÄŸum taşı - Lâl

Kırmızı nar tanelerine benzeyen bu deÄŸerli taÅŸ 14. Yüzyıl ortasında ingilizce "gernet" kelimesinden türemiÅŸtir ve koyu kırmızı anlamını taşır. Bu güzel taÅŸlar, renk yelpazesi en geniÅŸ taÅŸlardandır. Koyu kırmızıdan, mor-kırmızıya kadar uzanır. Bu taÅŸlar özellikle, Wyoming, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Rusya, Tanzanya, Madagaskar, Sri Lanka ve Hindistan dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde bulunmaktadır.

Lâl taşı gerçeÄŸi ve inancı simgelemektedir. Bu taÅŸ, seyahat sırasında kiÅŸiyi güvenli tutması, kazalardan ve kabuslardan koruduÄŸuna inanılan taÅŸlardır. Lâl aynı zamanda derin ve kalıcı arkadaÅŸlıkları simgelemektedir. Lâl taşını, dostluÄŸuna deÄŸer verdiÄŸiniz birine verebilirsiniz.. Lâl, ÅŸifa veren güçleri olduÄŸuna inanılan ve kalp ve akciÄŸerler için iyileÅŸtirici özelliklere sahip olduÄŸuna inanılan taÅŸtır.

Lâl taşından oluÅŸan koleksiyonumuza göz atın ve Ocak ayında doÄŸmuÅŸ kiÅŸilere, iyi niyet, mutluluk ve saÄŸlık dileklerinizi gönderirken, lal taşını mükemmel bir hediye olarak seçebilirsiniz.

Şubat Ayı Doğum taşı - Ametist

Kuvars mineral türlerinden olan Ametistlerin rengi kırmızımsı mor renkten kadar deÄŸiÅŸir. "Amethystos" kelimesi, "sarhoÅŸ deÄŸil" anlamı taşıyan Yunanca'dan gelir ve mor rengi ÅŸarapa benzetilir, '' methy '' nin de ÅŸarap anlamında olması tesadüf deÄŸildir. Ametistler, ABD, Meksika, Brezilya, Kanada, Afrika, Ä°talya, Almanya ve Rusya da dahil olmak üzere dünya çapında yaygın olarak bulunmaktadır.

Ä°stisnai rengi ile drama ve heyecanı temsil eden Ametist, kolayca tanınabilir bir taÅŸtır. Eskiler bu taşın onları sarhoÅŸluktan ve zehirlenmeden koruyabileceÄŸine inanırdı. Günümüzde bu çarpıcı taÅŸlar, istikrar, barış, denge, samimiyet ve sakin bir eÄŸilim ile iliÅŸkilendirilmektedir. Uyku problemlerini çözmek ve zihni açmak için OrtaçaÄŸ'da ilaç olarak kullanılmıştır ve günümüzde hala bağımlılık, baÅŸ aÄŸrısı, uyku problemleri gibi saÄŸlık sorunları için etkili olduÄŸu bilinmektedir.

Ametist ürünlerinden oluÅŸan koleksiyonumuzu inceleyin. Bu taÅŸları güç ve cesaret veren bir hediye olarak sadece Åžubat ayında doÄŸanlara deÄŸil, tüm sevdiklerinize armaÄŸan edebilirsiniz..

Mart Ayı Doğum taşı - Akuamarin

Bu deÄŸerli taÅŸlar, sıcak ve sakin renkleriyle, okyanustan bir dalga gibi, deniz suyu anlamını taşımaktadır. Akuamarin taşının, deniz kızının mücevher kutusundan geldiÄŸine ve deniz dalgalarıyla yıkandığına inanılır. Bu parlak renkli deÄŸerli taÅŸlar Brezilya, Çin, Kolombiya, Rusya, Hindistan ve Amerika'da bulunurlar.

Akuamarin, denizle olan iliÅŸkileri sayesinde gemiciler için kutsal taÅŸlardı ve onlar için güvenli bir yolculuk vaat ediyordu. Rahatlatıcı renklerinden dolayı, sakinlik ve barış getirdiÄŸine inanılıyordu. Romalılar, Akuamarin takılarının düÅŸmanlarla uzlaÅŸmaya yardımcı olabileceÄŸine inanıyorlardı; bazıları ise bu taÅŸların insanlar arasındaki sevgiyi yeniden canlandırabileceÄŸine inanıyordu.

Akuamarin sakinleÅŸtirici etkisinden dolayı, hâlâ zihin ve ruh saÄŸlığı için faydalı olduÄŸu düÅŸünülmektedir. Antik çaÄŸlarda, bu deÄŸerli taÅŸlar herhangi bir enfeksiyonu iyileÅŸtirmek için kullanılırdı ve göz rahatsızlıklarını iyileÅŸtirdiÄŸine de inanılıyordu.

Akuamarin ile yapılan mücevherler, yalnızca Mart ayında doÄŸanlar için deÄŸil, uzun bir birliktelik ve sevgiyi simgelediÄŸi için bu taÅŸların yeni evleneceklere hediye olarak verildiÄŸini de bilinmektedir.

Nisan Ayı Doğum taşı - Pırlanta

Nisan ayında doÄŸanların doÄŸum taşı en deÄŸerli taÅŸ olan pırlantadır. Yunanca "adamas" sözcüÄŸünden gelen ve yenilmez anlamına gelen pırlanta, gerçekten bu unvanı hak ediyor. En sert ve en dayanıklı taÅŸ olan pırlanta bu nedenle sonsuz sevginin sembolüdür. Bu deÄŸerli taÅŸlar, en yaygın olarak bilinen kristal beyazdan çok koyu renk olanlara kadar geniÅŸ renk yelpazesini de içinde barındırır. Günümüzde pırlantalar Güney Afrika, Hindistan, Brezilya, Kanada ve Avustralya'da bulunmaktadır.

Pırlantalar, M.Ö. 400'den itibaren olduÄŸu gibi modern zamanlarda da çok deÄŸerli taÅŸlardır. Sanskritçe metinler zaten bu kristallere olan ÅŸaÅŸkınlığı gözler önüne seriyor. Bu taÅŸlarla bir çok efsane iliÅŸkilendirilir, pırlantaların Dünya'ya çarpan yıldırımlar tarafından yaratıldığına inanılıyordu, Yunanlılar pırlantaların, Tanrıların göz yaÅŸları ya da yıldızlardan çıkan parçalar olduÄŸunu düÅŸünüyordu.

Pırlantalar hakkındaki tüm efsanelerde, onların pırıl pırıl ateÅŸi ve parlaklığı nedeniyle büyü gücüne sahip olduklarına inanılıyordu. Bu taÅŸ inancı, sadakati, dürüstlüÄŸü, saflığı ve sevgiyi temsil eder. Bu nedenle pırlantalar niÅŸan yüzükleri için yaygın olarak seçilen taÅŸlardır. Bu deÄŸerli taÅŸların olaÄŸanüstü iyileÅŸtirme güçlerine sahip olduÄŸu, beyin ile ilgili hastalıkları iyileÅŸtirdiÄŸi ve vücudun herhangi bir zehrini çıkarma yeteneÄŸine sahip oldukları düÅŸünülüyordu.

Pırlantanın gücünü, ihtiÅŸamını ve sonsuz aÅŸk sembolünü yalnızca Nisan'da doÄŸanlara deÄŸil, sevginizi kazanan kiÅŸilere de verin.

Mayıs Ayı DoÄŸum taşı - Zümrüt

Zümrütlere parlak yeÅŸil rengiyle baharın sembolü denilebilir ve bu nedenle mayıs ayında doÄŸanlar için doÄŸum taşı olması ÅŸaşırtıcı deÄŸildir. YeÅŸil rengi daha yoÄŸun bulunan Zümrüt mavimsi rengi yansıtırsa daha da deÄŸerli olur. Zümrüt ismi dolaylı olarak birkaç çeÅŸit yeÅŸil taÅŸa isim veren Yunanca "smaragdos" kelimesinden türemiÅŸtir. Bu taÅŸlar Kolombiya, Brezilya, Pakistan, Rusya, Avustralya, Güney Afrika, Hindistan, Norveç ve Amerika'da bulunabilir.

Zümrütlerin derin yeÅŸil rengi, yaÅŸamın yenilenmesini sembolize eder ve hayatınıza sadakat, baÄŸlılık ve dostluk gibi özellikler kazandırır. Zümrüt hakkında söylenen birçok efsane vardır. Romalılar Zümrüt'ü doÄŸurganlığı, iyiliÄŸi ve güzellikleri temsil eden tanrıça Venüs'le iliÅŸkilendirdiler. Zümrütlerin iyileÅŸtirme güçlerinin, epilepsiyi önlemeye, kanamayı durdurmaya ve ateÅŸi düÅŸürmeye yaradığına inanılıyordu.

Mayıs ayında doÄŸan sevdiklerinize parlak yeÅŸil renkte zümrüt taÅŸlarla bahar renklerini sunun.

Haziran Ayı Doğum taşı - İnci

Canlılar tarafından yaratılmış olan tek deÄŸerli taÅŸ olan inciler, haziranda doÄŸanlara olaÄŸanüstü farklı bir taÅŸ hediye ediyor. En yaygın olarak bulunan beyazdan daha nadir olarak bulunan siyahlara deÄŸiÅŸen inciler, okyanusların muhteÅŸem armaÄŸanlarındandır. Ä°ncilerin adı, açılmış yumuÅŸakça kabuÄŸun koyun bacağına benzemesi nedeniyle "bacak" anlamına gelen "perna" sözcüÄŸünden türetilmiÅŸtir. Ä°nciler günümüzde çoÄŸunlukla Japonya, Çin, Avustralya, Filipinler ve Endonezya'dan geliyor.

Ä°ncilere Antik Mısır döneminden beri çok deÄŸer verilir. O zamandan beri, efsanelerde ve mitlerde bu deÄŸerli taÅŸların aydan gözyaşı döktüÄŸü için sadakat, masumiyet ve inanç getirdiÄŸine inanılmıştır. Ä°yileÅŸme güçlerine, çeÅŸitli hastalıklara ve hatta çılgınlıklara sahip olduklarına inanılıyor. Ä°nciler, bugüne kadar Asya'da ilaç olarak kullanılmaktaydı.

Ä°nciler saflığı temsil etmektedir ve sevginizin en saf halini göstermek için en iyi seçim olabilir.

Temmuz Ayı doğum taşı - Yakut

Eski Asya hikayelerinde "parlayan taÅŸ" olarak adlandırılan yakutlar, tesadüfen Temmuz ayında doÄŸanlara ait deÄŸildir, yazın sıcağını getirdiÄŸine inanılır. Yakutun adı, Latince "ruber" kelimesinden gelmektedir ve kırmızı anlamındadır. Dört deÄŸerli taÅŸtan biri olan yakut deÄŸerini baÅŸka ÅŸeylerin yanı sıra rengiyle alır. Yakut ne kadar parlak, "kanlı" ise, deÄŸeri de o kadar artar. Yakutların olaÄŸanüstü rengi ve sertliÄŸi sadece pırlantada bulunur ve yakutları dünya çapında en çok tercih edilen deÄŸerli taÅŸ yapar. Yakutlar, Burma, Sri Lanka, Amerika BirleÅŸik Devletleri, Hindistan, Avustralya, Pakistan, Nepal, Afganistan, Brezilya, Myanmar ve Tayland'tan elde edilebilir.

Kızıl kırmızı renkleri nedeniyle yakutlar, tutkuyu simgeleyen, cesareti, enerjiyi arttıran ve kullanıcıları uyuÅŸmazlıklardan ve zararlı düÅŸüncelerden koruyan bir taÅŸtır. YaÅŸamın canlılığı, cesareti ve yaÅŸam gücü ile iliÅŸkilendirilir ve hayatınıza baÅŸarı katar. Tüm bu nedenlerden dolayı, yakutlar, niÅŸan yüzüklerinde, tutkulu aÅŸkınızın parlayan gücünü göstermesi için mükemmeldir.

Ağustos Ayı Doğum taşı - Peridot

Ä°nsanlar tarafından bilinen en deÄŸerli taÅŸlar arasında olan Peridot, AÄŸustos ayında doÄŸanların taşıdır. GüneÅŸin sembolü olan Peridot, parlak yeÅŸil rengi ve yazın son ayını temsil eder. Peridotlar, renk seçeneÄŸi sınırlı olan taÅŸlardan biridir, ancak tonu zeytin yeÅŸili ile kahverengi arasında deÄŸiÅŸiklik gösterir. Peridotlar Brezilya, Burma, Avustralya, Kenya, Meksika ve Sri Lanka'da bulunur.

Peridot'un adının kaynağı tam olarak net deÄŸildir, fakat Yunanca "bolluk" anlamına gelen "peridona" kelimesinden geldiÄŸi düÅŸünülüyor. Bu deÄŸerli taÅŸ, Peridot'un refah ve iyi bir servet getirdiÄŸine inanıldığı için bu anlamı bugüne kadar taşıyor. Belirtilen güneÅŸ sembolizmi nedeniyle Peridotların depresyona yardımcı olduÄŸu, stres miktarını düÅŸürdüÄŸü ve olumsuz duyguları azalttığı, vücuttaki toksinleri attığı hatta saç, deri ve tırnaklar için yararlı olduÄŸu söyleniyor.

Peridot, refah ve yaz ışığını getirmek için sadece AÄŸustos ayında doÄŸanlar için mükemmel bir hediye deÄŸil, aynı zamanda tüm insan iliÅŸkilerini ve evlilik hayatını daha uyumlu hale getirdiÄŸi söylenen peridot, niÅŸan yüzüÄŸü için de mükemmel seçim.

Eylül Ayı DoÄŸum Taşı - Safir

Orta ÇaÄŸ'dan bu yana popüler olan Safir, Eylül ayında doÄŸanlar için seçilmiÅŸ deÄŸerli taÅŸtır. Bu deÄŸerli taÅŸlar birçok farklı renkte bulunurlar, ancak zengin parlak mavi olmakla ünlüdürler. Safirlerin adı aslında birkaç eski dilden geliyor ancak ana açıklamalarından biri, "mavi" anlamına gelen Latince "sapphirus". Safirler Hindistan, Myanmar, Tayland, Vietnam, Sri Lanka, Çin, Avustralya, Brezilya, Afrika ve Kuzey Amerika'da bulunur.

Mavi rengin yatıştırıcı güçlerinden dolayı Safirin barış, uyum ve zihninizin odaklanmasına yardımcı olduÄŸuna inanılır. Orta ÇaÄŸ'dan bu yana, bilgeliÄŸi güçlendirdikleri düÅŸünülmektedir. Samimiyet, sadakat ve baÄŸlılığı sembolize ederler ve bu nedenle safirli takılar sadece Eylül ayında doÄŸanlar için mükemmel bir hediye deÄŸil aynı zamanda aÅŸkın olaÄŸanüstü olduÄŸunu gösterecek mükemmel bir niÅŸan yüzüÄŸü olarak da kullanılabilir.Safir taşının kraliyet aileleleri tarafından kullanıldığının en iyi ispatlarından biri prenses Diana'nın niÅŸan yüzüÄŸüydü!

Ekim Ayı Doğum Taşı - Pembe Turmalin

Turmalinler çeşitli tonlarda ve renklerde bulunmaktadır, ancak parlak pembe turmalin Ekim ayına adanmış bir taştır. Adı genellikle “karışık renk taşı” anlamına gelir ve Sinhalce “tura mali” kelimesinden türemiştir. Belki renklerinden dolayı, pembe turmalin ‘kalp çakrası’ ile ilişkilendirilir ve kalpleri koşulsuz sevgiye açtığına inanılır. Pembe turmalin Brezilya, Sri Lanka, Nijerya, Mozambik, Madagaskar, Afganistan, Pakistan ve ABD’de bulunur.

Ekim Ayı Doğum Taşı - Opal

Opal, ekim ayının doÄŸum taşı olarak bilinir. Sevgi, masumiyet ve umudu temsil eder. Ä°çinde neredeyse tüm ana renkleri barındıran opal taşının oldukça renkli bir görüntüsü vardır. Ä°çindeki yanar döner parıltılar ona mükemmel bir görünüm kazandırır ve bu nedenle mücevher dünyasındaki yeri çok deÄŸerlidir. Opal, aslında bir kuvars çeÅŸididir ve yer altındaki suların hareket etmesiyle kayalar arasındaki boÅŸlukların kapanması sonucu oluÅŸur. Yer altından gelen bu mucizevi taşın birçok faydası bulunur. Ruha iyi geldiÄŸine ve sakinleÅŸtirici bir etkisi olduÄŸuna inanılır. Ayrıca kiÅŸideki negatif enerjiyi alıp pozitif bir enerji verir. Kozmik bilinci geliÅŸtirme gibi konulardaki etkisi nedeniyle mistik bir taÅŸ olduÄŸu söylenebilir.

IEkim ayında doÄŸanlar için en güzel hediyelerden biridir. Sevdiklerinize opal taşından oluÅŸan takılardan vereceÄŸiniz bir hediyeyle ona ne kadar deÄŸer verdiÄŸinizi gösterebilirsiniz. Bir opal yüzük, opal kolye veya sevginizin en özel sembolü olacak bir opal niÅŸan yüzüÄŸü… Ona olan duygularınızı anlatmak için muhteÅŸem bir yol! Üstelik, GLAMIRA’dan alacağınız her takıyı kendi zevkinize göre özelleÅŸtirebilir, yani metali, taÅŸları ve hatta yan taÅŸları istediÄŸiniz gibi düzenleyebilirsiniz…

Kasım Ayı Doğum Taşı - Sitrin

SoÄŸuk Kasım ayı boyunca parlak renkleri ile sıcaklık ve ışık getirmesi için, Kasım ayının taşı Sitrin oldu. Taşın adı oldukça açıklayıcıdır, çünkü Citrin limon anlamına gelmektedir. Bu taÅŸlar Brezilya, Bolivya, Afrika ve Rusya'dan temin edilmektedir.

Efsaneler, Sitrin taşının zihninizi açabileceÄŸini ve dolayısıyla ruhsal güçlerinizi güçlendirebileceÄŸini söylüyor. EndiÅŸe, sinirlilik ve günlük hayatınızı daha az stresli hale getirmek için hâlâ ÅŸifa verici ve rahatlatıcı güçler taşıdıklarına inanılıyor. Sitrinler neÅŸe ve sevinç ile iliÅŸkilendirilerek, zor durumlarda kullanıcılara daha fazla umut ve güç saÄŸladığı düÅŸünülüyor.

Sitrin, yalnızca Kasım ayında doÄŸanlar için deÄŸil, bu eÄŸlenceli taÅŸ sevdiklerinize biraz gülümseme getirmek içinde güzel bir hediye olacaktır!

Aralık Ayı Doğum taşı - Tanzanit

Aralık ayında doÄŸan insanların taşı olan Tanzanit, en son keÅŸfedilen deÄŸerli taÅŸlardan biridir. Nispeten modern bir tarihe sahip olan Tanzanit yine de parlak mavi rengiyle büyülüyor ve kendine hayran bırakıyor. Bu taÅŸlar oldukça nadirdir ve bunlar dünyada ÅŸanslı sayılabilecek bir kaç yerde bulunur: Tanzanya'nın bazı bölgeleri gibi.

Tanzanit tarihi olarak oldukça yeni olduÄŸundan efsaneler ve mitler onlar hakkında yeterince bir ÅŸey söylemiyor. Bununla birlikte, Tanzanit Tiffany & Co tarafından keÅŸfedildi ve ismi ilk keÅŸfedildiÄŸi yerden esinlenerek verildi ve bu da Tanzanit'i en çok arzulanan deÄŸerli taÅŸlardan biri haline getirerek dünya çapında yaygınlaÅŸtırdı.

Tanzanit'li mücevherler sadece Aralık ayında doÄŸanlar için deÄŸil, herkes için oldukça iyi hediye seçeneklerinden biri olacaktır. Farklı bir tarz yaratacak bu taÅŸ neden sizin de tercihiniz olmasın?