Yükleniyor...

Renkli Pırlanta Eğitimi

Renkli Pırlanta Eğitimi

Doğal renkli pırlantalar, doğanın zarafetini gösterir. Ender bulunur olmaları, renkli pırlantaların en vurgulanan özelliğidir. Bir şaheser olan renkli pırlanta mücevherinin karakteristik döngüsü renksiz klasik pırlantanın tam tersidir. Renk, renkli pırlantanın ne kadar nadir ve değerli olduğunu gösteren en temel özelliktir. En çok bilinen renkler canlı pembe, mavi ve yeşil renklerdir. Dahası, çok hafif renk farkı bile değer üzerinde büyük bir etki yaratabilir.

Renkli pırlantaların en nadir türü orta ve koyu tonlar içeren kırmızı, yeşil ve mavi renkleridir.

Renk

Rengin derinlik, yoğunluk ve parlaklığı, renkli bir pırlanta satın alırken etkili olan en önemli faktörlerdir. Pırlanta rengin yoğunluğuna göre daha değerli olacaktır.

İşleme ve kesim

Renkli pırlantanın değeri, taşın uygun bir şekilde işlenmesi ve kesilmesi ile daha da artabilir. Kesim ne kadar yüksek olursa ışık yansımalarına maruz kaldıklarında renk daha iyi yansıtılacaktır. Bundan dolayı pırlantanın kesilmesi onu daha çok vurgular. Renkli pırlanta mücevheratın işlemesi dikkatle incelenmeli ve bir uzman tarafından seçilmelidir. Renklerin sinerjisi kilit faktördür. Örneğin, sarı pırlanta sarı altın ile ve kırmızı pırlanta kırmızı altın ile daha şık durur.

Form ve berraklık

Değerli taşlar, mücevher yapmak için kullanılan vazgeçilmez minerallerdir. Ancak mücevherler yapılmadan önce, kıymetli taşların kesilmesi ve cilalanması gerekir. Değerli ya da yarı kıymetli bir taş, bilhassa, kesilmiş ve cilalanmış bir mücevher parçasında kullanılır.