Renkli Pırlanta Eğitimi

DoÄŸal renkli pırlantalar, doÄŸanın zarafetini gösterir. Ender bulunur olmaları, renkli pırlantaların en vurgulanan özelliÄŸidir. Bir ÅŸaheser olan renkli pırlanta mücevherinin karakteristik döngüsü renksiz klasik pırlantanın tam tersidir. Renk, renkli pırlantanın ne kadar nadir ve deÄŸerli olduÄŸunu gösteren en temel özelliktir. En çok bilinen renkler canlı pembe, mavi ve yeÅŸil renklerdir. Dahası, çok hafif renk farkı bile deÄŸer üzerinde büyük bir etki yaratabilir.

Renkli pırlantaların en nadir türü orta ve koyu tonlar içeren kırmızı, yeÅŸil ve mavi renkleridir.

Renk

Rengin derinlik, yoÄŸunluk ve parlaklığı, renkli bir pırlanta satın alırken etkili olan en önemli faktörlerdir. Pırlanta rengin yoÄŸunluÄŸuna göre daha deÄŸerli olacaktır.

Ä°ÅŸleme ve kesim

Renkli pırlantanın deÄŸeri, taşın uygun bir ÅŸekilde iÅŸlenmesi ve kesilmesi ile daha da artabilir. Kesim ne kadar yüksek olursa ışık yansımalarına maruz kaldıklarında renk daha iyi yansıtılacaktır. Bundan dolayı pırlantanın kesilmesi onu daha çok vurgular. Renkli pırlanta mücevheratın iÅŸlemesi dikkatle incelenmeli ve bir uzman tarafından seçilmelidir. Renklerin sinerjisi kilit faktördür. ÖrneÄŸin, sarı pırlanta sarı altın ile ve kırmızı pırlanta kırmızı altın ile daha şık durur.

Form ve berraklık

DeÄŸerli taÅŸlar, mücevher yapmak için kullanılan vazgeçilmez minerallerdir. Ancak mücevherler yapılmadan önce, kıymetli taÅŸların kesilmesi ve cilalanması gerekir. DeÄŸerli ya da yarı kıymetli bir taÅŸ, bilhassa, kesilmiÅŸ ve cilalanmış bir mücevher parçasında kullanılır.