Pırlanta Eğitimi

Yunanca - adámas - kırılmaz demektir. Pırlantalar, aynı zamanda dekoratif amaçlı kullanılan, dünyanın en eski değerli taşlarıdır ve en sert hammaddeleridir. Pırlantalar, ışıldayan lavın eritme potasında, 150-200 km derinlikteki yüksek basınç (40-60 atmosfer) ve muazzam ısı (yaklaşık 1,250 °) altında, milyonlarca yıl önce yaratılmış olan kristalize karbondan oluşmuştur ve bu volkanik patlamalar ham kristalleri yüzeye fırlatmıştır. Çoğu pırlanta 100 milyon yıldan eskidir.

Pırlantanın 4C si

Karat

Pırlantanın ağırlık birimidir. 1 karat 0,20 gramdır. Yani karat, gramın 5’te 1’ine eşittir. Her karat 100 eşit puana bölünür. Karat miktarı arttıkça taşın birim fiyatı da yükselir. Özellikle tek taşlar fiyata büyük etki yaparak ve belli sınırları aştıkça oransız olarak büyük farklılıklar oluşturmaktadır. Karat kısaltması olarak Ct ya da Kt kullanılmaktadır..

Pırlanta Kesimi

Mükemmel olarak gruplandırılan pırlantalar, diğer pırlantalara oranla en fazla ışığı yansıttıkları için çok değerlidirler ve ender bulunurlar. Bu pırlantalar sahip olduğu ışıgın neredeyse tamamını yansıtarak mükemmel bir parklaklık gösterirler.

Bu değerdeki pırlantaların en iyi pırlanta kesimine sahip olduğu düşünülür; çok iyi oranlarda kesilen pırlanta içindeki ışığın çoğunu yansıtır.

Bu değerdeki pırlantalar ışığı diğer pırlanta kesimlerine göre daha az yansıtır ve hafif ışık kaybına neden olurlar. Bu kesimdeki pırlantanın üzerinde hafif matlık görünür.

Bu değerdeki pırlantalar ışığı az yansıtırlar ve parlaklıkları çok azdır.

Pırlanta Berraklığı

Bu berraklık derecesi pırlantanın hem yüzeyinde hem de içinde herhangi bir leke bulunmadığını gösterir; kusursuz berraklığa sahiptirler. IF pırlantaların yüzeylerinde parlatıldığında giderilebilen çok hafif lekeler bulunabilir. Kusursuz berraklığa sahip olan bu pırlantalar çok nadir bulunurlar.

Bu berraklığa sahip olan pırlantalar hemen hemen lekesizdirler; lekelerin 10 kat büyütülmüş mercek altında görülmesi oldukça zordur ve çıplak gözle fark edilmezler.

Bu berraklığa sahip pırlantalar 10 kat büyütülmüş mercek altında görülebilen çok hafif lekeler içermektedirler; lekeler çıplak gözle bakıldığında fark edilmezler.

Bu berraklığa sahip pırlantalar 10 kat büyütülmüş mercek altında görülebilen hafif lekeler içerirler.

Bu berraklık kategorisindeki pırlantalar, 10 kat büyütülmüş mercek altında görülen hafif lekeler içermektedirler. Çıplak gözle dikkatli bakıldığında lekeler fark edilebilir.

Bu gruptaki pırlantaların üzerinde pırlantanın berraklığını etkileyen belirgin lekeler bulunur. Pırlantadaki bu lekeler çıplak gözle fark edilirler.

Pırlanta Rengi

Çok nadir bulunan D pırlantalar “renksiz pırlanta” kategorisinin en üst sırasındadır ve en kaliteli pırlanta rengine sahiptir.

E pırlantalar “renksiz pırlanta” kategorisinde ikinci sıradadır ve nadir bulunurlar; mükemmel beyaz renge sahiptirler.

F pırlantalar “renksiz pırlanta” kategorisinde son sıradadır; nadir ve renksiz pırlanta olarak değerlendirilirler.

G Pırlantalar “neredeyse renksiz pırlanta” kategorisinde ilk sırada değerlendirilirler; çok değerlidirler. Çok hafif beyaz rengin izlerini taşırlar.

H pırlantalar “neredeyse renksiz pırlanta kategorisinde” değerlendirilir ve çok az beyaz rengin izlerini taşırlar. H pırlantaların rengi sadece diğer renksiz pırlantalarla karşılaştırıldığında fark edilebilir.

I pırlantalarda çok hafif beyaz renk saptanabilir ve “neredeyse renksiz pırlanta” kategorisinde değerlendirilirler. I pırlantaların üzerindeki hafif beyaz renk çıplak gözle dikkatli bakıldığında fark edilebilir.

J pırlantalar neredeyse renksiz pırlanta kategorisinin en son sırasında değerlendirilirler. J pırlantalardaki hafif beyaz renk çıplak gözle dikkatli bakıldığında fark edilebilir.

Hafif renkli pırlantalar K’dan Z’ye kadar gruplandırılırlar ve hafif renkliden renkliye doğru sıralanırlar; bu pırlanta renk kategorisinde sarının tonları (uçuk sarıdan sarıya kadar) görülür.

PIRLANTA SERTIFIKA NE DEMEK?

Pırlatalar doğal taşlardır ve her bir pırlanta içsel ve dışsal olarak eşsiz bir karakter ile gelir. Boyut ve renk dışında ek olarak, pırlantanın oluşumundan kaynaklı içinde oluşan izler onun karakterini belirler. Bir pırlantanın değeri tüm bu kalitelerin kombinasyonuna dayanmaktadır.

Bir pırlantanın sınıflandırılmasında dört önemli karakteristik vardır bu bunlar ''pırlantanın 4c si'' olarak bilinir: Renk, Berraklık,Kesim ve Karat ağırlığı. Bu karakteristikler pırlanta uzmanları tarafından ölçülür ve sıklıkla detaylı olarak belgelenir. Bu döküman pırlanta sertifikası veya derecelendirme raporu olarak bilinir. Pırlanta sertifikaları mücevheratınızdaki pırlantanın kalitesini ve değerini gösterdiği için önemlidir.

GL SERTİFİKA PIRLANTALAR

Tüm GL pırlantalar Kimberley Process ine katılan ülkelerdeki güvenilir tedarikçiler tarafından dikkatlice seçilir. GL sertifika pırlantalar H rengi,VS berraklığında ve çok iyi kesimlidir.GLAMIRA GL sertifikalı pırlantalar gibi GIA sertifikalı pırlantalar da sağlamaktadır.

GIA SERTIFIKA PIRLANTALAR

GIA,HRD,IGI,AGS vb. pırlanta sertifikası sağlayan lokal ve uluslarası derecelendirme yapan birçok kuruluş bulunmaktadır. GIA( Amerika Birleşik Devletleri Gemoloji Enstitüsü) gemoloji dalında kar amacı gütmeyen geniş kitleler tarafından bilinen ve dünyada pırlanta derecelendirmesinde saygı duyulan bir kurumdur. GLAMIRA GIA sertifikalı pırlanta ile rengini,berraklığını ve kesimini kendi tercihinize göre belirleyebileceğiniz kendi ayarlarınızı yaptığınız ürününüzü sipariş verme seçeneği sunuyor,