Yükleniyor...

Değerli Taş Eğitimi

Değerli Taş Eğitimi

Değerli taşlar, mücevher yapmak için kullanılan vazgeçilmez minerallerdir. Ancak mücevherler yapılmadan önce, kıymetli taşların kesilmesi ve cilalanması gerekir. Değerli ya da yarı kıymetli bir taş, bilhassa, kesilmiş ve cilalanmış bir mücevher parçasında kullanılır.

Değerli Taşları 4 özelliği

Değerli Taş Rengi (Nüans-Ton-canlılık)

Tüm doğal taşlar kendi renginde benzersizdir. Şartları daha iyi anlamak ve farklı renk parametrelerini tanımlayabilmek için değerli taşlar söz konusu olduğunda üç şeye odaklanmak gerekmektedir. Aynı türden taşlar, farklı renk yoğunluklarına, tonlarına, saflığa ve doygunluğa sahip olabilirler. Bir değerli taşın rengini belirleyen başlıca faktörler şunlardır: Nüans , ton ve doygunluk.

Nüans renk paletindeki (gökkuşağındaki) ana renklerinden birini temsil eder ve değerli taşlar ana rengini buradan alır.

Ton değerli taşın renginin ne kadar yoğun olduğunu belirler. Işıkta ve karanlıkta ton değişebilir. İdeal olarak en değerli ton nötrdür. Nötr ton sadece açık veya sadece koyu olmayan, bu ikisi arasındaki tondur. Yine de, takı tasarımına ve işlemeye bağlı olarak, farklı tonlar diğerlerinden daha çekici görünebilir.

Canlılık, içinde kahverengi veya gri gibi herhangi bir renk karışımı olmadan o rengin en saf halini gösterir. Taşın renginin canlılığı ve doygunluğu onun saflığını arttırır. Doğal olarak, renk ne kadar saf ise, taş o kadar değerli olur.

Değerli Taş Kesimi

Mücevher kalitesinin en önemli unsurlardan birini kesim belirler. Mücevher ve değerli taşlar konusunda sahip olduğumuz 18 yıllık tecrübeyle, değerli taşların zarafetini en üst düzeye çıkarmak için kesim kalitesini arttırıyoruz. Çünkü mücevherin kalitesini mükemmel bir kesim yansıtır. Kesim rengi yoğunlaştıracak, görünür damarları en aza indirecek ve görsel görünüşü arttıracaktır. 4 seviyede kesim yapıyoruz: iyi, çok iyi, mükemmel ve kusursuz. GLAMIRA'da satın alınan hemen hemen tüm taşlar ya çok iyi ya da mükemmel kesimli taşlardır. Değerli taş kesimi ürünün Ayrıntılar bölümünde belirtilmiştir.

Değerli Taş Berraklığı

Değerli taş berraklığı, taşın rengini ve berraklığını ifade eder. İçerisinde ne kadar az damar içeriyorsa, daha iyi derecelendirmeye sahip olacak ve daha değerli bir taş olacaktır. Bir değerli taşın berraklığı türüne bağlıdır. AA berraklığı, yarı temiz taşlar anlamına gelirken AAA berraklığı çok temiz taşları ifade eder. Bazı değerli taşlar AAAA kalitesi olarak derecelendirilir; bu, mümkün olan en yüksek berraklığın geçerli olduğu anlamına gelir. Değerli taş berraklığı ürünün Ayrıntılar bölümünde belirtilmiştir.

Değerli Taş Karat Ağırlığı

Karat bir değerli taşın boyutunu belirtir. Farklı tür taşlar belirli yoğunluklara (birim miktar başına kütle) sahip olacaklardır, bu nedenle görsel olarak özdeş görünen iki taş ağırlıkta farklılık gösterebilir. Örneğin, bir pırlanta yakuttan daha az yoğundur, bu nedenle 1 karat elmas 1 karat yakuttan daha büyük görünecektir.

Değerli Taşlar

Zümrüt

Safirler

Yakut

Siyah Pırlanta

Beyaz Safir

Zümrüt

Yoğun ve canlı yeşil renkteki değerli taşların adı Yunanca "smaragdos" kelimesinden türemiştir. 4 ana değerli taştan biri olan pırlanta, safir, yakut ve zümrüt taşları, diğer değerli taşlarla karşılaştırıldığında oldukça düşük sertlik derecesi nedeniyle bir istisna oluştururur. Zümrütlerin değeri 4C yani renk, kesim, berraklık ve ağırlığıyla derecelendirilir. Parlaklık ve canlılık yeşil zümrütleri değerli hale getiren diğer unsurlardır. Berraklık, en önemli ikinci ölçüttür. Zümrütler ne kadar şeffaf olursa o kadar değerli olur. Bu taşlar günümüzde Kolombiya, Zambiya, Afganistan, Avustralya, Avusturya, Brezilya, Madagaskar, Mozambik, Namibya, Nijerya, Norveç, Pakistan, Rusya, Somali, Güney Afrika, İspanya, İsviçre, Tanzanya ve Amerika Birleşik Devletleri bulunmaktadır.

Kalp çakrasına bağlı olduğu düşünülen zümrütün mutlu aşkın taşı olduğu söylenir. Barış, sadakat, bağlılık, dostluk, sadakat ve merhameti temsil ettiği düşünülmektedir. Zümrüt, sonsuz hayatı simgeler. Antik zamanlardan beri insanları büyüleyen bir taştır ve Kleopatra'nın da favori taşı haline gelmiştir. Zümrütleri olağanüstü taşlar yapan diğer bir sebep de şifa verici güçleridir. Panzehir olarak bilinen bu taşların, vücuttaki zehir veya toksinleri temizlediği, bulaşıcı hastalıklardan sonra iyileşmeye yardımcı oldukları, kalbi ve akciğerleri iyileştirdiği düşünülmektedir

Zümrüt, nişan yüzüğü için en iyi seçeneklerden biridir ve buna ek olarak, Mayıs'ın geleneksel doğum taşı olarak kabul edilmiştir.

Safirler

Safirler epeyce farklı renk ve nüansta gelir, en değerli mavi taştır ve bu tesadüf değildir, adı mavi anlamına gelen Latince "sapphirus"tan türemiştir. Dünyadaki en zorlu taşlardan biri olan safir Mohs ölçeğinde 9.00'dır ve yalnızca pırlantalar ve moissanitler tarafından bu derece geçilmektedir. 4C'nin (renk, kesim, berraklık ve karat) safir değerini belirlerken renk en önemli özelliktir. En değerli safir zengin canlı mavi renkteki, çok karanlık değil, grimsi renkte olandır. Bu değerli taşlar günümüzde Sri Lanka, Vietnam, Çin, Tayland, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri, Madagaskar ve Doğu Afrika'da bulmaktadır.

Safirler hakkında bir çok inanç ve hikaye bulunmaktadır. Eski Persler, gökyüzünün safir rengine benzediği için mavi renkte olduğuna inanıyorlardı. Modern zamanlarda kraliyetin kıymetli taşları olarak kaldılar. Safir de Prens Charles'ın, Lady Diana'ya verdiği nişan yüzüğündeki taştır. Safirlerin kaygıları yatıştırdığına, sinirleri yatıştırdığına, zihni daha net hale getirdiğine inanılıyor. Bunlar boğaz çakrasıyla ilişkilidir, bu da safirlerin içsel benliğini anlamanıza yardımcı olabileceği anlamına gelir. Daha sakin enerji sağlarken, konsantre olmanıza ve kendinize daha fazla motive olmanıza yardımcı olur. Safirlerin şifa verici güçleri olduğu, hazımsızlıklara yardımcı olduğu, apati ve letarjiyi aldığı söylenir.

Sapphires, taahhütü, sadakati ve saf sevgiyi sembolize eder, bu değerli taşlar nişan yüzükleri için mükemmel seçimdir. Ayrıca, Eylül ayında doğmuş olanların doğum taşlarıdır.

Yakut

Elmas, safir ve zümrüt ile birlikte 4 ana değerli taşlardan biri olan yakut, adını Latince de kırmızı anlamına gelen "Rubeus" kelimesinden almıştır. Safir ve Zümrüt Corundum ailesine üyedir ve birbirlerine yakın taşlardır. Yakut, Mohs ölçeğinde 9.00'lük bir sertliğe sahip olan en sert taşlardan biridir ve sadece pırlanta ve moissanite bu sertliğe sahiptir. Bu değerli taşların değeri, diğer değerli taşlar gibi 4 C'ler ile ölçülür. Renkleri, kesimleri, berraklıkları ve karatları, orijinleri dahil olmak üzere.. En değerli yakutlar içerisinde mavi veya sarı herhangi bir renk içermez. "Güvercin kanı" adını taşıyan koyu zengin kırmızı renkte gelir. Günümüzde yakutlar Myanmar, Madagaskar, Nepal, Pakistan, Tacikistan, Tanzanya, Vietnam ve Amerika Birleşik Devletlerinden temin edilebilir.

Eski zamanlardan beri yakutların afrodizyak etkisi verdiği düşünülmüş, hatta cinsel aktiviteyi çeken aşk ve tutku taşları deniliyordu. Yakutların enerji ve coşku sağladığına, yorgunlukla ve bitkinlikle savaştığına inanılır. Yakutlar zihni daha netleştirir, konsantrasyonu ve motivasyonu arttırır. Bu değerli taşların tartışmaları çözebileceği, uzlaşma gücüne sahip olduğu ve zihni kötü düşüncelerden koruduğuna inanılıyor. Yakutların iyileştirici güçleri olduğu söylenir; çünkü kalp çakrasına bağlı oldukları için detosk özelliği olduğu düşünülür. Kalbe faydalı olmakla birlikte, ateşi düşücü ve kan akışını düzenleyici özellikleri vardır.

Rubiler, Temmuz ayının doğum taşıdır. Güçlü tutkuyu ve sevgiyi sembolize ettiğinden dolayı nişan yüzükleri için en uygun taşlardan biridir. Geleneksel olarak 15. ve 40. evlilik yıl dönümlerinde bir hediye olarak verilir.

Siyah Pırlanta

Değerli taş olarak sınıflandırılan doğal siyah pırlanta tamamen opaktır ve bunları normal pırlantalardan farklı kılan şey budur. Şaşırtıcı derecede güzel ve çok değerli oldukları için oldukça değerli sayılırlar. Ancak yine de diğer renkli pırlantalarla karşılaştırıldığında fiyat olarak daha uygundur.

Siyah pırlantanın temsil ettiği kimi inançlar vardır. Hint efsanesine göre, ölüm tanrısı Yama'yı temsil ediyor. Ancak İtalyan inancı bunun tam tersini söylemektedir. Siyah pırlantanın bir uzlaşma taşı olduğunu söylenir. Bu yüzden siyah pırlantanın ilişkileri sağlamlaştırdığına yardımcı olduğu inanılır.

Karat - Karat, pırlantanın ölçülmesi için kullanılan ağırlık birimidir. Farklı satıcılar arasındaki fiyat farkı çeşitli sebeplerden kaynaklanmaktadır. Örneğin, doğal olarak çıkarılan siyah pırlantalar daha pahalıdır, ancak yine de başka renklerde elmaslardan daha ucuz bir alternatiftir. Siyah olanları parlatmak genellikle daha zordur ve bu kesimi etkileyebilir.

Kesim - Doğal olarak çıkarılan siyah pırlantalar gerçekte çok kaba görünür,, bu nedenle çeşitli yöntemlerle şekillendirilmeleri gerekmektedir. Bu işleme kesim veya parlatma denir. Bu, ince dişsiz dairesel bir testere bıçağının yardımı ile yapılır ve "kesim" işlemi, bıçağın içine emprenye edildiği pırlanta tozu ile gerçekleştirilir.

Berraklık - Bir taşın berraklığı, pırlantada bulunan lekelerin veya inklüzyonların sayısını gösterir, ancak siyah pırlanta söz konusu olduğunda pırlatanın ışığı yansıtması çok önemsenmemektedir.

Renk - Doğal siyah pırlantalar son derece popüler hale geldi. Pırlantaların oluşumu sırasında kristal yapısında oluşan grafitlerden renklerini alırlar. Doğada sadece Koyu Siyah (Fancy Black) denilen tek bir renk yoğunluğunda bulunurlar.

Beyaz Safir

Değerli bir taş olarak sınıflandırılan beyaz safirler, yalnızca benzerlikleri ve daha uygun oldukları için pırlantalar yerine zaman zaman tercih edilir. Beyaz safirin sertliği pırlantaların ardından ikinci sırada. Moh ölçeğinde 9 sertliğine yakındırlar. Buna karşılık, pırlantanın sertliği 10'dur. Bu da gösterir ki, beyaz safir mücevherat için oldukça uygun bir taştır.

Popüler inançlara göre, bu taş bilgelik ve ruha güç katıyor. Bireyi, bütün idealleri için yaşamaya teşvik ederken, ayrıca kişinin kendi yeteneklerini ve potansiyelini ortaya çıkarmaya da yardımcı oluyor. Beyaz safir sevgililer arasında söz için uygundur; çünkü birbirleri için her şeyden vazgeçmek zorunda kalanları simgelediği gibi, evliliğin daha önceki aşamalarında oluşan kıskançlıkları da önlüyor.

Karat - Karat söz konusu olduğunda, elmaslar ve safirler arasında genel bir fark vardır. İkisi de aynı karat olabilir, ancak ağırlıkları değişebilir ve safir daha ağır gelebilir. Beyaz safiri hangi karatta alacağınızdan emin değilseniz genellikle önerilen şey milimetre olarak düşünülerek alınmasıdır.

Kesim - Pırlantalardan farklı olarak, beyaz safirlerin farklı bir şekilde kesilmesi gerekir, bu nedenle taşın eşsizliği ortaya çıkarılabilir. Her kuyumcu, safir kesimlerde kendi standartlarını belirler ve genel olarak safir için standart "ideal kesim" bulunmadığından, kaliteyi sağlamak için taş rengine odaklanmayı hedeflerler.

Berraklık - Diğer taşlarla benzerlikler gösterir ancak Beyaz Safir ve Pırlantanın berraklığını kıyasladığımızda bir fark vardır. Aslında safirler, taş minarellerinden oluştuğundan dolayı bazı inklüzyonlara sahip olduğu kabul edilmektedir. Çıplak gözle beyaz safirler oldukça nadir görünür.

Renk - Bir safirin beyaz olması çok nadir olan bir durumdur. İyi kalitede beyaz safirler çok az sayıda bulunur . Beyaz safirlere “renksiz” adı verilir. Beyaz safirlerin bazıları mavi, pembe veya sarı, çok soluk renkteki mavi olarak da görülebilir.