x
 
   
Sarı Safir Takı

Sarı safir

Yarı değerli bir taş olarak sınıflandırılan Sarı safir, tıpkı yakut gibi Corundum ailesine mensup bir türdür. Kimyasal yapısında bulunan küçük demir zerreleri ona göz alıcı sarı rengini verir.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ
boderDaha Fazlasını Keşfet

Sarı safir

Yarı değerli bir taş olarak sınıflandırılan Sarı safir, tıpkı yakut gibi Corundum ailesine mensup bir türdür. Kimyasal yapısında bulunan küçük demir zerreleri ona göz alıcı sarı rengini verir. Yüksek kalitede bir sarı safir, gün batımı renginde ışıldayan ve kendini gösteren saydam bir yüzeye sahip olmalıdır. Sarı safiri diğer türlerinden farklı kılan ise, iç kısmında genellikle izler bulunabilmesine rağmen, iyi kalitede bir safirin gözle görünür izler içermemesidir. Sarı safir çoğunlukla Sri Lanka adasında bulunan Serendip’te çıkarılır. Bu değerli taşlar açısından zengin ada, sarı safirin bulunduğu ilk yerdir. Sri Lanka halkı, sarı safiri bir yağmurun taşları yıkayıp temizlemesiyle ortaya çıkardıktan sonra tarlalarda tesadüfen bulmuşlardır. ‘Serendipity’ (mutlu tesadüf) kelimesi de bu olay akabinde türemiştir. Sarı safirin diğer maden yatakları Madagaskar, Tanzanya, Hindistan ve Avusturalya’da bulunur. Bugüne kadar çıkarılan en büyük sarı safir yaklaşık 2020 karat değerindedir ve “Tomahawk Tiger” olarak adlandırılır.

Eski uygarlıklar sarı safiri ‘hyacinth’ olarak adlandırırlardı. Ayrıca Sinhalese ve Sanskrit’te ‘padparadscha’ olarak da bilinirdi.Hindistan’da ve Hint astrolojisinde özel bir yeri olan sarı safir, ‘sarı taş’ anlamına gelen “Pukhraj” adını almaktadır. Sarı safirin şığı dağıtarak sahibine bilgelik ve huzur getirdiğine inanılırdı. Hindu inanışlarına göre sarı safir ‘Deva Guru’ olarak adlandırılan ve ‘Tanrıların Hocası’ olduğuna inanılan Jüpiter gezegeninin taşıdır. Bu nedenle sarı safirin kişiyi mutluluğa, bilgeliğe ve memnuniyete sevk ettiğine inanılır, aynı zamanda hayat, doğurganlık ve evlilikle bağdaştırılırdı.

GLAMIRA’da sarı safirin parlaklığı ve tüm bu anlamlarını; yüzük, küpe, kolye ve buna benzer sarı safir takı ile açığa çıkarabilir, arzu ettiğiniz alaşım, taş, ve renk seçenekleriyle kombinleyebilirsiniz. GLAMIRA, kusursuz güzellik için 4C özelliğinin Kesim (cut), Renk (color), Berraklık (clarity) ve Karat Ağırlığı (carat weight) kurallarına uygun yüksek kalitedeki en özel değerli taşları sizlere sunuyor. Takı tasarımları ve özellikle beyaz ya da sarı altın alaşımlarıyla buluştuğunda sarı safir her açıdan göz kamaştıracaktır. Bu nedenle ellerinizi bir sarı safir yüzük; yüzünüzü de bir çift sarı safir küpe ile ışıkla donatabilirsiniz. Ya da sarı safirin taşıdığı anlamdan ilham alan kendi aşk hikayenizi yazabilir ve evlilik teklifi yapmak için kullanacağınız sarı safir nişan yüzüğünü zevkinize göre uyarlayabilirsiniz. Uzun lafın kısası, GLAMIRA sizi teninizde Jüpiter’in ışığını hissetmeye davet ediyor!