Yükleniyor...

Taş Karşılaştırması

İlk bakışta, elmas, beyaz safir ve swarovski birbirinden ayırt edilemez görünebilir. Her üç taş da birbirinden farklı özelliklere ve avantajlara sahip olmakla beraber, farklı zaman ve mekanlarda kullanılmaktadır. Renk olarak beyaz, mücevheratın zerafetinin rengi olmaya devam ediyor. Bu renk popüler mücevheratın en üst sırasına yerleştiriliyor. Beyaz safirin pırlantadan ayrılmasına sebep olabilecek başlıca fark ışık kırılmasıdır. Işığın taşa yansıması mükemmel bir parıltı yaratmaktadır. Pırlanta ve swarovski kristali arasındaki temel fark pırlantaların doğal taşlar olması, swarovskinin ise laboratuvar ürünü olmasıdır.

Pırlantanın ve beyaz safirin yüksek sertliği, herhangi bir stil ve modelle çok iyi göründüğünden, hem beyaz safir hem de pırlanta, kolye, yüzük ve küpe gibi mücevher parçaları için oldukça idealdir. Pırlanta ve beyaz safirin benzer parlaklığı olmasına rağmen, farklı jeolojik kaynaklardan oluşurlar ve mineral nitelikleri farklıdır. Beyaz safir corundum gen familyasından gelir ve bu soy ağacında da renkli safirler ve yakutlar bulunur. Öte yandan, pırlanta saf karbon içerir ve grafit ve odun kömürünün bileşeni ile aynıdır. Bütçeniz izin veriyorsa, size bir ömür boyu kullanabilmeniz için pırlanta öneririz, ancak bir bütçe dostu arıyorsanız, beyaz safir benzer kalitedeki seçiminiz olabilir.

Pırlanta oluşumu, dünyanın derinlerinde yüksek sıcaklık ve basınç altında gerçekleşir ve bu yüksek basınç, pırlantanın en sert ve en iletken madde haline gelmesini sağlar. Bir volkanik patlama oluştuğunda pırlantaları yüzeye taşır ve sedimanter kaya yatağı gibi bir yüzeyde durur. Yüksek parlaklığını ve kontrastını korumak için pırlanta takılarına çok dikkat etmeniz gerekir. Pırlantayı temizlemek için yumuşak bir diş fırçası ve özel bir cila kullanabilirsiniz ancak beyaz safirlerde bu temizleme işlemini sıkça yapmanız gerekmemektedir. Göz alıcı pırlantaların parıltısı her zaman ebedidir ve her zaman en popüler taştır.

Nişan yüzükleri, alyanslar için en uygun taştır. Beyaz safir ile pırlantaların farkını inceleyelim.

Renk

Beyaz safir ve pırlantaların arasındaki farkı, renk nüanslarından görebilirsiniz. Genellikle pırlantalar ışığı çok güçlü yansıtmaktadır ve bu göz alıcı bir parıltıya sebep olur ancak beyaz safirlerde ışık yansıması bu kadar güçlü değildir.

Işık Yansıması

Işık, taşın köşelerinde absorbe edildiğinde, ışık hareketi açılarla başlar ve ışık kırılması, bir taraftan diğer tarafa güneşin sonsuz bir armatürü gibi olur. Pırlanta, yapısından dolayı büyük miktarda ışık yansıması yapar ve böylece daha parlak gözükür. Bu güzel doğa harikası, pırlantanın değerini de göstermektedir. Pırlanta ile Beyaz safiri karşılaştırdığınızda, pırlanta içinde gökkuşağının bütün renklerini görebilirsiniz. Bu muhteşem renkleri ve güçlü yansımayı görebilirsiniz.

Dayanıklılık

Pırlantanın dayanıklılığı beyaz safirin dört katı daha fazladır ve bu, taşı çok güçlü yapar. Hangisini seçtiğiniz önemli değil, çünkü şaşırtıcı bir işçilik ile ömür boyu kullanabileceğiniz bir mücevher parçası elde edebilirsiniz.

Ve Dahası...

Pırlanta ve Swarovski'yi karşılaştırdığınızda, belki büyük bir fark göremiyorsunuz, ancak gerçekte, farklı bir perspektiften bakmaya başladığınızda önemli bir fark var. Swarovski, Avusturya'da camdan yapılmış bir kristaldir.

Doğal olarak oluşmaz ve bu nedenle doğal bir değerli taş değildir. Swarovski'nin en güzel avantajı yüksek parıltı ve güzel kristal netliğidir. Üstelik, farklı şekiller vermenizi ve çok çeşitli renk seçenekleri elde etmenizi sağlar.

Pırlantalar farklı ölçütlere sahiptir ve bu kriterler renk, kesim, berraklık ve karat olan 4C olarak karakterize edilir. Bu kriterler pırlantanın kalitesini belirler ve değişken değerlere göre GIA veya HRD gibi sertifikalı bir pırlanta da alabilirsiniz. Bu sertifikalar sayesinde, satın aldığınız taşla ilgili tüm önemli özellikleri bulabilirsiniz. Bir Pırlanta, bir Swarovski ve beyaz Safir arasında bir karar veremiyorsanız, bir tablo oluşturun. Böylece farklılıkları ortaya koyabilirsiniz. Pırlantanın ömür süresi yok ve doğal, nadir, parıltı ve en yüksek kaliteye sahip. Swarovski laboratuarda yaratılmış, parıltılı ve bütçe dostu. Pırlantalara benzer bir görünüm sergiliyor. Beyaz safir ise doğal, ekonomik ve dayanıklıdır.

Seçiminiz yüzük, küpe veya kolye olabilir. En önemlisi, zevkinize göre doğru taşı seçmek. Ayrıca işçiliğin yüksek kalitede olduğundan emin olun ve bütçenizi göz önünde bulundurun. Lütfen hangisini seçerseniz seçin, mücevher narin ve nazik bir parça olduğundan, bir yüzük, kolye veya küpe kullanırken ve giyerken çok dikkatli olmanız gerekir. Kullanıcının davranışı, taşı çok fazla etkiler. Çiziklere karşı ve de, renkleri veya parıltıyı kaybetmemek için taşınıza nazik ve güzel davranmanız gerekir.