Taş Karşılaştırması

Ä°lk bakışta, elmas, beyaz safir ve swarovski birbirinden ayırt edilemez görünebilir. Her üç taÅŸ da birbirinden farklı özelliklere ve avantajlara sahip olmakla beraber, farklı zaman ve mekanlarda kullanılmaktadır. Renk olarak beyaz, mücevheratın zerafetinin rengi olmaya devam ediyor. Bu renk popüler mücevheratın en üst sırasına yerleÅŸtiriliyor. Beyaz safirin pırlantadan ayrılmasına sebep olabilecek baÅŸlıca fark ışık kırılmasıdır. Işığın taÅŸa yansıması mükemmel bir parıltı yaratmaktadır. Pırlanta ve swarovski kristali arasındaki temel fark pırlantaların doÄŸal taÅŸlar olması, swarovskinin ise laboratuvar ürünü olmasıdır.

Pırlantanın ve beyaz safirin yüksek sertliÄŸi, herhangi bir stil ve modelle çok iyi göründüÄŸünden, hem beyaz safir hem de pırlanta, kolye, yüzük ve küpe gibi mücevher parçaları için oldukça idealdir. Pırlanta ve beyaz safirin benzer parlaklığı olmasına raÄŸmen, farklı jeolojik kaynaklardan oluÅŸurlar ve mineral nitelikleri farklıdır. Beyaz safir corundum gen familyasından gelir ve bu soy aÄŸacında da renkli safirler ve yakutlar bulunur. Öte yandan, pırlanta saf karbon içerir ve grafit ve odun kömürünün bileÅŸeni ile aynıdır. Bütçeniz izin veriyorsa, size bir ömür boyu kullanabilmeniz için pırlanta öneririz, ancak bir bütçe dostu arıyorsanız, beyaz safir benzer kalitedeki seçiminiz olabilir.

Pırlanta oluÅŸumu, dünyanın derinlerinde yüksek sıcaklık ve basınç altında gerçekleÅŸir ve bu yüksek basınç, pırlantanın en sert ve en iletken madde haline gelmesini saÄŸlar. Bir volkanik patlama oluÅŸtuÄŸunda pırlantaları yüzeye taşır ve sedimanter kaya yatağı gibi bir yüzeyde durur. Yüksek parlaklığını ve kontrastını korumak için pırlanta takılarına çok dikkat etmeniz gerekir. Pırlantayı temizlemek için yumuÅŸak bir diÅŸ fırçası ve özel bir cila kullanabilirsiniz ancak beyaz safirlerde bu temizleme iÅŸlemini sıkça yapmanız gerekmemektedir. Göz alıcı pırlantaların parıltısı her zaman ebedidir ve her zaman en popüler taÅŸtır.

NiÅŸan yüzükleri, alyanslar için en uygun taÅŸtır. Beyaz safir ile pırlantaların farkını inceleyelim.

Renk

Beyaz safir ve pırlantaların arasındaki farkı, renk nüanslarından görebilirsiniz. Genellikle pırlantalar ışığı çok güçlü yansıtmaktadır ve bu göz alıcı bir parıltıya sebep olur ancak beyaz safirlerde ışık yansıması bu kadar güçlü deÄŸildir.

Işık Yansıması

Işık, taşın köÅŸelerinde absorbe edildiÄŸinde, ışık hareketi açılarla baÅŸlar ve ışık kırılması, bir taraftan diÄŸer tarafa güneÅŸin sonsuz bir armatürü gibi olur. Pırlanta, yapısından dolayı büyük miktarda ışık yansıması yapar ve böylece daha parlak gözükür. Bu güzel doÄŸa harikası, pırlantanın deÄŸerini de göstermektedir. Pırlanta ile Beyaz safiri karşılaÅŸtırdığınızda, pırlanta içinde gökkuÅŸağının bütün renklerini görebilirsiniz. Bu muhteÅŸem renkleri ve güçlü yansımayı görebilirsiniz.

Dayanıklılık

Pırlantanın dayanıklılığı beyaz safirin dört katı daha fazladır ve bu, taşı çok güçlü yapar. Hangisini seçtiÄŸiniz önemli deÄŸil, çünkü ÅŸaşırtıcı bir iÅŸçilik ile ömür boyu kullanabileceÄŸiniz bir mücevher parçası elde edebilirsiniz.

Ve Dahası...

Pırlanta ve Swarovski'yi karşılaÅŸtırdığınızda, belki büyük bir fark göremiyorsunuz, ancak gerçekte, farklı bir perspektiften bakmaya baÅŸladığınızda önemli bir fark var. Swarovski, Avusturya'da camdan yapılmış bir kristaldir.

DoÄŸal olarak oluÅŸmaz ve bu nedenle doÄŸal bir deÄŸerli taÅŸ deÄŸildir. Swarovski'nin en güzel avantajı yüksek parıltı ve güzel kristal netliÄŸidir. Üstelik, farklı ÅŸekiller vermenizi ve çok çeÅŸitli renk seçenekleri elde etmenizi saÄŸlar.

Pırlantalar farklı ölçütlere sahiptir ve bu kriterler renk, kesim, berraklık ve karat olan 4C olarak karakterize edilir. Bu kriterler pırlantanın kalitesini belirler ve deÄŸiÅŸken deÄŸerlere göre GIA veya HRD gibi sertifikalı bir pırlanta da alabilirsiniz. Bu sertifikalar sayesinde, satın aldığınız taÅŸla ilgili tüm önemli özellikleri bulabilirsiniz. Bir Pırlanta, bir Swarovski ve beyaz Safir arasında bir karar veremiyorsanız, bir tablo oluÅŸturun. Böylece farklılıkları ortaya koyabilirsiniz. Pırlantanın ömür süresi yok ve doÄŸal, nadir, parıltı ve en yüksek kaliteye sahip. Swarovski laboratuarda yaratılmış, parıltılı ve bütçe dostu. Pırlantalara benzer bir görünüm sergiliyor. Beyaz safir ise doÄŸal, ekonomik ve dayanıklıdır.

Seçiminiz yüzük, küpe veya kolye olabilir. En önemlisi, zevkinize göre doÄŸru taşı seçmek. Ayrıca işçiliÄŸin yüksek kalitede olduÄŸundan emin olun ve bütçenizi göz önünde bulundurun. Lütfen hangisini seçerseniz seçin, mücevher narin ve nazik bir parça olduÄŸundan, bir yüzük, kolye veya küpe kullanırken ve giyerken çok dikkatli olmanız gerekir. Kullanıcının davranışı, taşı çok fazla etkiler. Çiziklere karşı ve de, renkleri veya parıltıyı kaybetmemek için taşınıza nazik ve güzel davranmanız gerekir.