Yükleniyor...

Pırlanta

Pırlanta yalnızca tek bir elementten oluşan en değerli taş olarak bilinir. Kimyasal yapısında sadece karbon ve her birinin her yönde mükemmel bir simetriye sahip olduğu karbon molekülleri bulunmaktadır.

 

Pırlanta yalnızca tek bir elementten oluşan en değerli taş olarak bilinir. Kimyasal yapısında sadece karbon ve her birinin her yönde mükemmel bir simetriye sahip olduğu karbon molekülleri bulunmaktadır. Pırlanta, bu doğal sert yapısını sahip olduğu olağanüstü atomik yapıya borçludur. Pırlantanın sertliği Moh ölçeğine göre 10 ile tanımlanır. Pırlanta sadece kendisi gibi pırlantadan yapılmış ya da oluşan bir alet tarafından kesilebilir. Pırlanta, bahsi geçen sertliğine ek olarak (ki adı eski Yunanca’da kırılmaz ya da değiştirilemez anlamına gelen “Adámas” kelimesinden türetilmiştir) aynı zamanda mükemmel parlaklığı ve görünür ışığının, dokusu üzerindeki yüksek dağılım oranı ile ün salmıştır. Pırlantanın oluşum safhasında en önemli kriter oluşumu için geçen süre olarak karşımıza çıkmakta ve o süre pırlanta için diğer pırlantalar arasında ayırt edici bir özellik olmaktadır.
Pırlanta Nişan Yüzükleri
Pırlanta ilk olarak bundan 2,400 yıl önce Hindistan'da bir madende bulunmuş ve Hindistan pırlanta’nın ilk ticari üreticisi konumuna gelmiştir. Günümüzde başta Güney Afrika, Hindistan ve Brezilya olmak üzere daha sonra Kanada ve Avustralya'da pırlanta çıkartılmaktadır.
Antik Roma ve Yunan dönemlerinde, pırlanta Tanrı'nın gözlerinden dökülen göz yaşlarının yeryüzündeki halini simgelemektedir. 13. yüzyıl’a gelindiğinde Fransa'da yürülüğe giren bir kanun Krallar ve Kraliçeler haricindeki insanların pırlanta bir obje kullanmasını yasaklamıştır.
Pırlanta Kolyeler
Günümüze en yakın akılda kalıcı örnek ise 1477 yılında Avusturya Arşidükü tarafından Burgundy Düşesi Mary’ye verilen pırlanta yüzük olarak bilinmektedir. Pırlanta tüm değerli taşlar içerisinde masumiyet, dürüstlük, güç, kalıcılık ve iyi şansı simgelemektedir. Pırlanta ayrıca Nisan ayının burç taşı ve 60. yıl evlilik yıldönümü taşı olarak kullanılmaktadır.
Doğanın en değerli armağanı olan pırlantanın ateşi, parıltısı ve güzelliği kişiden kişiye değişmektedir. Pırlantanızı seçerken duygularınızın yanı sıra, burada kısaca değinilen 4C özelliğinin de göz önünde bulundurulmasında fayda vardır. Pırlantanın 4C özelliği: Kesim (Cut), Renk (Colour), Berraklık (Clarity), Karat Ağırlığı (Carat Weight) olarak karşımıza çıkar. Bir pırlantanın değeri, ne denli nadir bulunduğuna ve fiyatı da aşağıda bahsedilen dört ana özelliğine bağlıdır. Çıplak gözle bakıldığında aynı görünebilse de, hiçbir pırlanta bir diğerinin aynısı değildir.

Daha fazla oku 

Pırlanta Küpeler
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ
boderDaha Fazlasını Keşfet

Pırlantanın rengi beyazın çeşitli tonlarından oluşur. Pırlantalar, renksize ne kadar yakın olduklarına bakılarak sınıflandırılır. En nadir bulunan ve en beyaz olanlar D, E, F ve G renginde pırlantalardır ancak pırlantaların büyük çoğunluğu beyaz ve çok hafif renkli beyaz olarak adlandırılan H - L renkleri arasında değişir. M rengi ve altındakilerde gözle görülebilir sarımtırak bir renk tonu vardır. Pırlanta kesimi belki de 4C özelliklerinin en önemlisidir; çünkü pırlantanın göz alıcı ışıltısı kesiminin kalitesi sayesinde ortaya çıkar. Pırlantanın kesim dışındaki diğer özellikleri doğadan kaynaklanırken kesim özelliği, pırlanta üzerinde insan eliyle yaratılan tek özelliktir. Faset (ışığı yansıtan açılı yüzey) orantılarının doğru olduğu iyi bir kesim pırlantanın ateşini ve parlaklığını ortaya çıkarır. Çok teknik bir konu olmakla beraber pırlanta kesimiyle, pırlanta şeklini birbirine karıştırmamak gerekir. Diğer tarafta pırlanta şekli, kişinin zevkine bağlıdır. Yuvarlak kesim, bilinen kesimler içinde en popüler olanıdır. Diğer kesimler arasında; zümrüt (dikdörtgen pırlanta kesimi), damla, markiz (iki ucu sivri kesim), prenses (üzeri kare yuvarlak kesim), oval ve kalp kesim sayılabilir. Pırlantanın berraklığı doğanın pırlanta üzerindeki izleri olarak tasvir edilir. Her pırlanta uzun yıllar süren bir oluşum süreci geçirmiştir ve farklı mineralleri içinde barındırmaktadır. Bu minerallerin parmak izleri doğallığın işareti olmakla beraber, izler ne kadar az olursa pırlanta o kadar çok ışık yansıtır, parlar ve değer kazanır. Berraklık sınıflandırılırken, izlerin doğallığı, büyüklüğü, adedi, yeri ve değişkenliği incelenir. GLAMIRA genellikle VS (çok az kalıntıya sahip) aralığındaki berraklığa sahip pırlantaları kullanmaktadır ve fakat çıplak gözle VVS1 ve SI2 arasındaki berraklık farkı anlaşılamamaktadır. Pırlanta karatı ağırlık ölçümünde kullanılır. Karat büyüklük değil ağırlık birimidir. Bir karat pırlanta 0.2 gramdır.

GLAMIRA eşi benzeri olmayan pırlanta takı; kolye, küpe, kol düğmesi ve nişan yüzükleri oluşturarak onları avuçlarınıza bırakarak kendinize özel eşsiz kombinler yapmanıza olanak sağlar. Damla ve halka modeli pırlanta küpeleri ya da pırlanta top küpe’yi istediğiniz güzellik ve parlaklıkta üzerinizde taşımak için kişiselleştirebilir, ya da bir pırlanta kolye boynunuza yıldız ışıltısı katabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak, GLAMIRA’nın göz alıcı tasarıma sahip hepsi birbirinden farklı pırlanta söz yüzükleri, hayatınızı birleştirmek istediğiniz kadının kalbini bir kez daha çalmanızı garantileyecektir.