Yükleniyor...

Doğum taşı rehberi

Ocak

Lâl

Şubat

Ametist

Mart

Akuamarin

Nisan

Pırlanta

Mayıs

Zümrüt

Haziran

İnci

Temmuz

Yakut

Ağustos

Peridot

Eylül

Safir

Ekim

Pembe Turmalin

Kasım

Sitrin

Aralık

Tanzanit

Ocak Ayı Doğum taşı - Lâl

Kırmızı nar tanelerine benzeyen bu değerli taş 14. Yüzyıl ortasında ingilizce "gernet" kelimesinden türemiştir ve koyu kırmızı anlamını taşır. Bu güzel taşlar, renk yelpazesi en geniş taşlardandır. Koyu kırmızıdan, mor-kırmızıya kadar uzanır. Bu taşlar özellikle, Wyoming, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Rusya, Tanzanya, Madagaskar, Sri Lanka ve Hindistan dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde bulunmaktadır.

Lâl taşı gerçeği ve inancı simgelemektedir. Bu taş, seyahat sırasında kişiyi güvenli tutması, kazalardan ve kabuslardan koruduğuna inanılan taşlardır. Lâl aynı zamanda derin ve kalıcı arkadaşlıkları simgelemektedir. Lâl taşını, dostluğuna değer verdiğiniz birine verebilirsiniz.. Lâl, şifa veren güçleri olduğuna inanılan ve kalp ve akciğerler için iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanılan taştır.

Lâl taşından oluşan koleksiyonumuza göz atın ve Ocak ayında doğmuş kişilere, iyi niyet, mutluluk ve sağlık dileklerinizi gönderirken, lal taşını mükemmel bir hediye olarak seçebilirsiniz.

Şubat Ayı Doğum taşı - Ametist

Kuvars mineral türlerinden olan Ametistlerin rengi kırmızımsı mor renkten kadar değişir. "Amethystos" kelimesi, "sarhoş değil" anlamı taşıyan Yunanca'dan gelir ve mor rengi şarapa benzetilir, '' methy '' nin de şarap anlamında olması tesadüf değildir. Ametistler, ABD, Meksika, Brezilya, Kanada, Afrika, İtalya, Almanya ve Rusya da dahil olmak üzere dünya çapında yaygın olarak bulunmaktadır.

İstisnai rengi ile drama ve heyecanı temsil eden Ametist, kolayca tanınabilir bir taştır. Eskiler bu taşın onları sarhoşluktan ve zehirlenmeden koruyabileceğine inanırdı. Günümüzde bu çarpıcı taşlar, istikrar, barış, denge, samimiyet ve sakin bir eğilim ile ilişkilendirilmektedir. Uyku problemlerini çözmek ve zihni açmak için Ortaçağ'da ilaç olarak kullanılmıştır ve günümüzde hala bağımlılık, baş ağrısı, uyku problemleri gibi sağlık sorunları için etkili olduğu bilinmektedir.

Ametist ürünlerinden oluşan koleksiyonumuzu inceleyin. Bu taşları güç ve cesaret veren bir hediye olarak sadece Şubat ayında doğanlara değil, tüm sevdiklerinize armağan edebilirsiniz..

Mart Ayı Doğum taşı - Akuamarin

Bu değerli taşlar, sıcak ve sakin renkleriyle, okyanustan bir dalga gibi, deniz suyu anlamını taşımaktadır. Akuamarin taşının, deniz kızının mücevher kutusundan geldiğine ve deniz dalgalarıyla yıkandığına inanılır. Bu parlak renkli değerli taşlar Brezilya, Çin, Kolombiya, Rusya, Hindistan ve Amerika'da bulunurlar.

Akuamarin, denizle olan ilişkileri sayesinde gemiciler için kutsal taşlardı ve onlar için güvenli bir yolculuk vaat ediyordu. Rahatlatıcı renklerinden dolayı, sakinlik ve barış getirdiğine inanılıyordu. Romalılar, Akuamarin takılarının düşmanlarla uzlaşmaya yardımcı olabileceğine inanıyorlardı; bazıları ise bu taşların insanlar arasındaki sevgiyi yeniden canlandırabileceğine inanıyordu.

Akuamarin sakinleştirici etkisinden dolayı, hâlâ zihin ve ruh sağlığı için faydalı olduğu düşünülmektedir. Antik çağlarda, bu değerli taşlar herhangi bir enfeksiyonu iyileştirmek için kullanılırdı ve göz rahatsızlıklarını iyileştirdiğine de inanılıyordu.

Akuamarin ile yapılan mücevherler, yalnızca Mart ayında doğanlar için değil, uzun bir birliktelik ve sevgiyi simgelediği için bu taşların yeni evleneceklere hediye olarak verildiğini de bilinmektedir.

Nisan Ayı Doğum taşı - Pırlanta

Nisan ayında doğanların doğum taşı en değerli taş olan pırlantadır. Yunanca "adamas" sözcüğünden gelen ve yenilmez anlamına gelen pırlanta, gerçekten bu unvanı hak ediyor. En sert ve en dayanıklı taş olan pırlanta bu nedenle sonsuz sevginin sembolüdür. Bu değerli taşlar, en yaygın olarak bilinen kristal beyazdan çok koyu renk olanlara kadar geniş renk yelpazesini de içinde barındırır. Günümüzde pırlantalar Güney Afrika, Hindistan, Brezilya, Kanada ve Avustralya'da bulunmaktadır.

Pırlantalar, M.Ö. 400'den itibaren olduğu gibi modern zamanlarda da çok değerli taşlardır. Sanskritçe metinler zaten bu kristallere olan şaşkınlığı gözler önüne seriyor. Bu taşlarla bir çok efsane ilişkilendirilir, pırlantaların Dünya'ya çarpan yıldırımlar tarafından yaratıldığına inanılıyordu, Yunanlılar pırlantaların, Tanrıların göz yaşları ya da yıldızlardan çıkan parçalar olduğunu düşünüyordu.

Pırlantalar hakkındaki tüm efsanelerde, onların pırıl pırıl ateşi ve parlaklığı nedeniyle büyü gücüne sahip olduklarına inanılıyordu. Bu taş inancı, sadakati, dürüstlüğü, saflığı ve sevgiyi temsil eder. Bu nedenle pırlantalar nişan yüzükleri için yaygın olarak seçilen taşlardır. Bu değerli taşların olağanüstü iyileştirme güçlerine sahip olduğu, beyin ile ilgili hastalıkları iyileştirdiği ve vücudun herhangi bir zehrini çıkarma yeteneğine sahip oldukları düşünülüyordu.

Pırlantanın gücünü, ihtişamını ve sonsuz aşk sembolünü yalnızca Nisan'da doğanlara değil, sevginizi kazanan kişilere de verin.

Mayıs Ayı Doğum taşı - Zümrüt

Zümrütlere parlak yeşil rengiyle baharın sembolü denilebilir ve bu nedenle mayıs ayında doğanlar için doğum taşı olması şaşırtıcı değildir. Yeşil rengi daha yoğun bulunan Zümrüt mavimsi rengi yansıtırsa daha da değerli olur. Zümrüt ismi dolaylı olarak birkaç çeşit yeşil taşa isim veren Yunanca "smaragdos" kelimesinden türemiştir. Bu taşlar Kolombiya, Brezilya, Pakistan, Rusya, Avustralya, Güney Afrika, Hindistan, Norveç ve Amerika'da bulunabilir.

Zümrütlerin derin yeşil rengi, yaşamın yenilenmesini sembolize eder ve hayatınıza sadakat, bağlılık ve dostluk gibi özellikler kazandırır. Zümrüt hakkında söylenen birçok efsane vardır. Romalılar Zümrüt'ü doğurganlığı, iyiliği ve güzellikleri temsil eden tanrıça Venüs'le ilişkilendirdiler. Zümrütlerin iyileştirme güçlerinin, epilepsiyi önlemeye, kanamayı durdurmaya ve ateşi düşürmeye yaradığına inanılıyordu.

Mayıs ayında doğan sevdiklerinize parlak yeşil renkte zümrüt taşlarla bahar renklerini sunun.

Haziran Ayı Doğum taşı - İnci

Canlılar tarafından yaratılmış olan tek değerli taş olan inciler, haziranda doğanlara olağanüstü farklı bir taş hediye ediyor. En yaygın olarak bulunan beyazdan daha nadir olarak bulunan siyahlara değişen inciler, okyanusların muhteşem armağanlarındandır. İncilerin adı, açılmış yumuşakça kabuğun koyun bacağına benzemesi nedeniyle "bacak" anlamına gelen "perna" sözcüğünden türetilmiştir. İnciler günümüzde çoğunlukla Japonya, Çin, Avustralya, Filipinler ve Endonezya'dan geliyor.

İncilere Antik Mısır döneminden beri çok değer verilir. O zamandan beri, efsanelerde ve mitlerde bu değerli taşların aydan gözyaşı döktüğü için sadakat, masumiyet ve inanç getirdiğine inanılmıştır. İyileşme güçlerine, çeşitli hastalıklara ve hatta çılgınlıklara sahip olduklarına inanılıyor. İnciler, bugüne kadar Asya'da ilaç olarak kullanılmaktaydı.

İnciler saflığı temsil etmektedir ve sevginizin en saf halini göstermek için en iyi seçim olabilir.

Temmuz Ayı doğum taşı - Yakut

Eski Asya hikayelerinde "parlayan taş" olarak adlandırılan yakutlar, tesadüfen Temmuz ayında doğanlara ait değildir, yazın sıcağını getirdiğine inanılır. Yakutun adı, Latince "ruber" kelimesinden gelmektedir ve kırmızı anlamındadır. Dört değerli taştan biri olan yakut değerini başka şeylerin yanı sıra rengiyle alır. Yakut ne kadar parlak, "kanlı" ise, değeri de o kadar artar. Yakutların olağanüstü rengi ve sertliği sadece pırlantada bulunur ve yakutları dünya çapında en çok tercih edilen değerli taş yapar. Yakutlar, Burma, Sri Lanka, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Avustralya, Pakistan, Nepal, Afganistan, Brezilya, Myanmar ve Tayland'tan elde edilebilir.

Kızıl kırmızı renkleri nedeniyle yakutlar, tutkuyu simgeleyen, cesareti, enerjiyi arttıran ve kullanıcıları uyuşmazlıklardan ve zararlı düşüncelerden koruyan bir taştır. Yaşamın canlılığı, cesareti ve yaşam gücü ile ilişkilendirilir ve hayatınıza başarı katar. Tüm bu nedenlerden dolayı, yakutlar, nişan yüzüklerinde, tutkulu aşkınızın parlayan gücünü göstermesi için mükemmeldir.

Ağustos Ayı Doğum taşı - Peridot

İnsanlar tarafından bilinen en değerli taşlar arasında olan Peridot, Ağustos ayında doğanların taşıdır. Güneşin sembolü olan Peridot, parlak yeşil rengi ve yazın son ayını temsil eder. Peridotlar, renk seçeneği sınırlı olan taşlardan biridir, ancak tonu zeytin yeşili ile kahverengi arasında değişiklik gösterir. Peridotlar Brezilya, Burma, Avustralya, Kenya, Meksika ve Sri Lanka'da bulunur.

Peridot'un adının kaynağı tam olarak net değildir, fakat Yunanca "bolluk" anlamına gelen "peridona" kelimesinden geldiği düşünülüyor. Bu değerli taş, Peridot'un refah ve iyi bir servet getirdiğine inanıldığı için bu anlamı bugüne kadar taşıyor. Belirtilen güneş sembolizmi nedeniyle Peridotların depresyona yardımcı olduğu, stres miktarını düşürdüğü ve olumsuz duyguları azalttığı, vücuttaki toksinleri attığı hatta saç, deri ve tırnaklar için yararlı olduğu söyleniyor.

Peridot, refah ve yaz ışığını getirmek için sadece Ağustos ayında doğanlar için mükemmel bir hediye değil, aynı zamanda tüm insan ilişkilerini ve evlilik hayatını daha uyumlu hale getirdiği söylenen peridot, nişan yüzüğü için de mükemmel seçim.

Eylül Ayı Doğum Taşı - Safir

Orta Çağ'dan bu yana popüler olan Safir, Eylül ayında doğanlar için seçilmiş değerli taştır. Bu değerli taşlar birçok farklı renkte bulunurlar, ancak zengin parlak mavi olmakla ünlüdürler. Safirlerin adı aslında birkaç eski dilden geliyor ancak ana açıklamalarından biri, "mavi" anlamına gelen Latince "sapphirus". Safirler Hindistan, Myanmar, Tayland, Vietnam, Sri Lanka, Çin, Avustralya, Brezilya, Afrika ve Kuzey Amerika'da bulunur.

Mavi rengin yatıştırıcı güçlerinden dolayı Safirin barış, uyum ve zihninizin odaklanmasına yardımcı olduğuna inanılır. Orta Çağ'dan bu yana, bilgeliği güçlendirdikleri düşünülmektedir. Samimiyet, sadakat ve bağlılığı sembolize ederler ve bu nedenle safirli takılar sadece Eylül ayında doğanlar için mükemmel bir hediye değil aynı zamanda aşkın olağanüstü olduğunu gösterecek mükemmel bir nişan yüzüğü olarak da kullanılabilir.Safir taşının kraliyet aileleleri tarafından kullanıldığının en iyi ispatlarından biri prenses Diana'nın nişan yüzüğüydü!

Ekim Ayı Doğum Taşı - Pembe Turmalin

Turmalinler çeşitli tonlarda ve renklerde bulunmaktadır, ancak parlak pembe turmalin Ekim ayına adanmış bir taştır. Adı genellikle “karışık renk taşı” anlamına gelir ve Sinhalce “tura mali” kelimesinden türemiştir. Belki renklerinden dolayı, pembe turmalin ‘kalp çakrası’ ile ilişkilendirilir ve kalpleri koşulsuz sevgiye açtığına inanılır. Pembe turmalin Brezilya, Sri Lanka, Nijerya, Mozambik, Madagaskar, Afganistan, Pakistan ve ABD’de bulunur.

Kasım Ayı Doğum Taşı - Sitrin

Soğuk Kasım ayı boyunca parlak renkleri ile sıcaklık ve ışık getirmesi için, Kasım ayının taşı Sitrin oldu. Taşın adı oldukça açıklayıcıdır, çünkü Citrin limon anlamına gelmektedir. Bu taşlar Brezilya, Bolivya, Afrika ve Rusya'dan temin edilmektedir.

Efsaneler, Sitrin taşının zihninizi açabileceğini ve dolayısıyla ruhsal güçlerinizi güçlendirebileceğini söylüyor. Endişe, sinirlilik ve günlük hayatınızı daha az stresli hale getirmek için hâlâ şifa verici ve rahatlatıcı güçler taşıdıklarına inanılıyor. Sitrinler neşe ve sevinç ile ilişkilendirilerek, zor durumlarda kullanıcılara daha fazla umut ve güç sağladığı düşünülüyor.

Sitrin, yalnızca Kasım ayında doğanlar için değil, bu eğlenceli taş sevdiklerinize biraz gülümseme getirmek içinde güzel bir hediye olacaktır!

Aralık Ayı Doğum taşı - Tanzanit

Aralık ayında doğan insanların taşı olan Tanzanit, en son keşfedilen değerli taşlardan biridir. Nispeten modern bir tarihe sahip olan Tanzanit yine de parlak mavi rengiyle büyülüyor ve kendine hayran bırakıyor. Bu taşlar oldukça nadirdir ve bunlar dünyada şanslı sayılabilecek bir kaç yerde bulunur: Tanzanya'nın bazı bölgeleri gibi.

Tanzanit tarihi olarak oldukça yeni olduğundan efsaneler ve mitler onlar hakkında yeterince bir şey söylemiyor. Bununla birlikte, Tanzanit Tiffany & Co tarafından keşfedildi ve ismi ilk keşfedildiği yerden esinlenerek verildi ve bu da Tanzanit'i en çok arzulanan değerli taşlardan biri haline getirerek dünya çapında yaygınlaştırdı.

Tanzanit'li mücevherler sadece Aralık ayında doğanlar için değil, herkes için oldukça iyi hediye seçeneklerinden biri olacaktır. Farklı bir tarz yaratacak bu taş neden sizin de tercihiniz olmasın?